Co wydarzyło się ostatnio w Grupa Granica? Przedstawiamy krótki raport z interwencji humanitarnych!

Kryzys humanitarny w statystykach między 11 a 17 listopada:

131 osób zgłosiło się do nas z prośbą o pomoc,

do 76 z nich udało nam się dotrzeć z pomocą humanitarną,

2 osobom udzieliliśmy pomocy prawnej,

14 osobom udzieliliśmy pomocy medycznej,

zarejestrowaliśmy 22 nielegalne wywózki do Białorusi,

udokumentowaliśmy 2 przypadki zaginięć,

4 osoby zgłosiły nam, że służby białoruskie zastosowały wobec nich przemoc,

6 osób zadeklarowało użycie wobec nich przemocy ze strony służb polskich.

Przypominamy, że w rzeczywistości skala kryzysu jest większa. Ludzie zgłaszają się o pomoc także do innych oddolnych inicjatyw działających na pograniczu.

Przemoc i wywózki

W opisywanym tygodniu otrzymaliśmy zgłoszenia od osób, wobec których polskie służby zastosowały gaz pieprzowy i pobicie. Takie przypadki odnotowujemy w każdym tygodniu. Co ważne, bardzo często osoby przekraczające granicę doświadczają przemocy ze strony służb zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie granicy. Formą przemocy są też nielegalne wywózki, które narażają osoby uchodźcze na utratę życia lub zdrowia.

Stan zdrowia osób przekraczających granicę

Wielu interwencjom humanitarnym towarzyszy podstawowa pomoc medyczna. Niektóre z przypadków wymagają bardziej specjalistycznej konsultacji. W opisywanym okresie o pomoc poprosiła nas kobieta w 9. miesiącu ciąży. Odezwała się do nas ze szpitala, gdzie urodziła dziecko. Poza pomocą medyczną, kobietę objęto wsparciem prawnym.

Zgłosiła się do nas także grupa, w której znajdowała się kobieta w 4. miesiącu ciąży, zgłaszająca silny ból brzucha. Kobieta przy przekraczaniu granicy uderzyła się w brzuch w okolicy przepony.

Kraje pochodzenia osób przekraczających granicę

Wśród osób, które zwróciły się do nas z prośbą o pomoc w omawianym tygodniu, największą grupę stanowili Syryjczycy i Syryjki. Oprócz nich pojawiali się też obywatele i obywatelki Sudanu, Jemenu, Kamerunu, Kuby, Etiopii i Erytrei. W większości są to kraje, w których od wielu lat trwają konflikty i kryzysy, co zmusza coraz więcej osób do poszukiwania bezpiecznego życia gdzieś indziej. W wielu z tych krajów sytuacja pogarsza się z roku na rok, na co wpływ mają też problemy globalne, takie jak kryzys klimatyczny. Możemy spodziewać się, że coraz więcej osób będzie poszukiwało ochrony i godnego życia poza granicami swoich państw.

W zeszłym tygodniu na Podlasiu spadł śnieg, a temperatury znacząco się obniżyły. Spodziewamy się większej liczby przypadków hipotermii. Przypominamy, że większość przypadków śmiertelnych na pograniczu wiązało się z wychłodzeniem. Z tego względu nieustannie apelujemy do organizacji medycznych o zaangażowanie w udzielanie pomocy humanitarnej na Podlasiu, a Was wszystkich zachęcamy do wsparcia naszych działań. Wasza pomoc w tym trudnym okresie jest niezbędna do tego, abyśmy mogli dalej działać.