15 grudnia Katarzyna Poskrobko i Paweł Olszyński reprezentowali Stowarzyszenie Egala na spotkaniu „Detencja. Życie w oczekiwaniu”. Spotkanie to, zorganizowane przez Kluby „Tygodnika Powszechnego” i Klub Tygodnika Powszechnego w Warszawie dla mieszkańców mieszkańców stolicy, odbyło się w siedzibie KIK – Klub Inteligencji Katolickiej. Oto ich relacja:
Na wydarzenie pod nazwą „Detencja. Życie w oczekiwaniu” zostaliśmy zaproszeni, razem z Izabelą Orłów – członkinią Fundacja dla Wolności – oraz Marcinem Tumulką – koordynatorem Klub Tygodnika Powszechnego Kędzierzyn-Koźle, przez przedstawicielkę Klub Tygodnika Powszechnego w Warszawie, panią Joannę Stawiarską. Wspólnie podjęliśmy temat trudnego życia ludzi w drodze, którzy zostali skierowani do Strzeżonych Ośrodków dla Cudzoziemców (SOC), zazwyczaj podczas trwania procedury o ochronę międzynarodową w Polsce. Każdy z zaproszonych gości opowiedział na czym polega praca na rzecz uchodźców, jakiego rodzaju wsparcie jest możliwe. Padło wiele przykładów niehumanitarnego traktowania ludzi w detencji: dzieci, nieletnich bez opieki, kobiet ciężarnych, osób starszych, rodzin. Opowiedzieliśmy, jak wygląda bezradność pomagających w obliczu tragedii, do których dochodzi na terytorium naszego kraju; których to pomagających nazywa się zdrajcami i durniami. Istnieje ciągła potrzeba opowiadania o tym, co dzieje się na Podlasiu przy granicy polsko-białoruskiej, ponieważ kryzys humanitarny nadal trwa, a wielu obywateli nie ma o tym pojęcia. Ponadto, mówienie osób bezpośrednio zaangażowanych jest niezmiernie ważne, kiedy tak wiele nieprawdziwych informacji przedostaje się do opinii publicznej, a wieloletnia mowa nienawiści wobec ludzi o innym kolorze skóry, kraju pochodzenia, czy wyznania, czyni spustoszenia w światopoglądzie Polaków. Na koniec powiedzieliśmy, jak można pomagać ludziom w drodze, wspominając przykłady wsparcia płynącego od osób prywatnych, różnych grup ludzi, czy też innych organizacji. Dziękujemy za zaproszenie, a wszystkim zgromadzonym za chęć wysłuchania naszych opowieści o działaniach na rzecz uchodźców.
Przy okazji wizyty w stolicy skorzystałam z drugiego zaproszenia, tym razem w Społeczne Liceum Startowa 4K im. Wojciecha Młynarskiego. Uprzejmie dziękuję pani dyrektor Ewie Kurman-Grzybko oraz pani Agnieszce Łokaj – nauczycielce języka angielskiego – za umożliwienie spotkania z II klasą młodzieży tej wspaniałej szkoły. Liceum na Startowej przygotowuje nie tylko do matury, ale także do życia. Program wychowawczy został stworzony wspólnie z uczniami, rodzicami i nauczycielami, a jego kluczowe elementy to brak ocen cyfrowych i indywidualna praca wychowawcza prowadzona metodą tutoringu. 75 minut wykładu/opowieści połączonych ze slajdami zdjęć z rzeczywistości kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej minęło w atmosferze skupienia, ciszy, czasem niedowierzania. To bardzo ważne, aby w natłoku informacji i często manipulacji, przekazywać młodym ludziom umiejętność spojrzenia na dany temat z innej perspektywy, obiektywnie i krytycznie. Ważne jest też zachowanie wrażliwości i odwagi do działania, kiedy łamane są prawa człowieka. To właśnie pokolenie młodych daje nadzieję, że ludzie przestaną być obojętni na krzywdę oraz wspólnie będą dążyć do tworzenia lepszego świata dla kolejnych pokoleń – ponieważ #NieMaLudziNielegalnych. Edukacja na Startowej opiera się na czterech filarach: krytycznym myśleniu, komunikacji, kooperacji i kreatywności.





