Skip to content
Menu
Stowarzyszenie EGALA
  • Strona główna
  • O nas
  • Nr rachunku do wpłat
  • Nasze dane
  • In English
  • Prywatność
  • Odwiedź nas na FB
  • Terms & conditions
Stowarzyszenie EGALA

Niezgodne z prawdą zarzuty SG.

Opublikowano 10 stycznia 202310 stycznia 2023

Żądamy poniesienia odpowiedzialności przez Straż Graniczną za niezgodne z prawdą zarzuty wobec aktywistów i aktywistek, w tym w szczególności za naruszanie dobrego imienia Pauliny Bownik, lekarki udzielającej pomocy humanitarnej na pograniczu polsko-białoruskim!


Za Grupa Granica:
Wczoraj, czyli w niedzielę 8 stycznia, Straż Graniczna oskarżyła osoby uczestniczące w interwencji humanitarnej o utrudnianie procesu udzielania pomocy trzem obywatelom Afganistanu. Na Twitterze napisano: „skandaliczne zachowanie aktywistów, wspieranych przez jedną ze stacji tv. Nie chcieli podać lokalizacji nielegalnych imigrantów”. Komunikat ten stanowi pomówienie: w rzeczywistości aktywistki i aktywiści dwukrotnie podali współrzędne geograficzne centrum kryzysowemu, by ostatecznie samemu przyprowadzić na miejsce nie mogących odnaleźć drogi przedstawicieli służb. Dodatkowo, przypominamy funkcjonariuszom Straży Granicznej, że żaden człowiek nie jest nielegalny.

Mowa o interwencji z soboty, 7 stycznia, podczas której aktywiści i aktywistki KIK – Klub Inteligencji Katolickiej oraz Grupy Granica udzielili pomocy humanitarnej i medycznej trzem mężczyznom z Afganistanu. Migranci byli w stanie hipotermii, odwodnienia i co jakiś czas tracili przytomność. Po udzieleniu pierwszej pomocy zgodnie z zaleceniem obecnej na miejscu lekarki, Pauliny Bownik, wezwana została karetka pogotowia. Ze względu na to, że interwencja odbywała się na bardzo trudnym terenie bagnistym, konieczne było dodatkowe wsparcie ze strony straży pożarnej. Osoby udzielające pomocy humanitarnej kilkakrotnie podawały centrum kryzysowemu współrzędne geograficzne miejsca, w którym się znajdowały, co wynika z załączonego nagrania.

Jak mówiła Paulina Bownik w rozmowie z Polsatem: „Sytuacja wyglądała w ten sposób, że te osoby były w bardzo złym stanie zdrowia, w związku z tym po udzieleniu pomocy medycznej natychmiast wezwaliśmy odpowiednie służby, czyli pogotowie ratunkowe i uprzedziliśmy, że niezbędna będzie pomoc straży pożarnej, ponieważ teren był bagienny, bardzo trudny i ciężko było wynieść stamtąd osoby uchodźcze. Niestety odmówiono nam tej pomocy, stwierdzono, że jeżeli wolontariusze nie przyprowadzą odpowiednich służb na miejsce, strażacy nie przyjdą. Również nie pojawią się lekarze, ratownicy, ta pomoc odpowiednia nie zostanie udzielona. Tak więc wolontariusze przyprowadzili na miejsce strażaków, którzy wynieśli te osoby z tego terenu”.

Cała sytuacja była filmowana przez obecnego na miejscu dziennikarza jednej z ogólnopolskich stacji oraz osoby udzielające pomocy humanitarnej. Można więc w prosty sposób udowodnić, że Straż Graniczna naruszyła dobre imię osób udzielających pomocy, zarzucając aktywistkom i aktywistom utrudnianie udzielania pomocy. Wbrew temu, co twierdzą mundurowi, współrzędne geograficzne zostały przekazane zarówno dyspozytorowi karetek pogotowia, jak i straży pożarnej. Niejednokrotnie byliśmy świadkami i świadkiniami pomówień ze strony służb; mają one na celu zdyskredytowanie działań inicjatyw humanitarnych lub ich kryminalizację. Żądamy poniesienia odpowiedzialności przez Straż Graniczną za niezgodne z prawdą zarzuty wobec aktywistów i aktywistek. W tym przypadku szczególnie rażące jest podważanie przez Straż Graniczną dobrego imienia obecnej przy interwencji lekarki.

Od początku trwania kryzysu humanitarnego celem zarówno Grupy Granica, jak i innych inicjatyw działających na pograniczu, jest ratowanie ludzkiego życia i dążenie do realizacji praw osób przekraczających granicę. Współpracujący z nami lekarze i lekarki działają w bardzo trudnych warunkach, a mimo to nieustannie robią co mogą, by udzielać pomocy medycznej w możliwie najlepszy sposób. Często osoby przekraczające granicę mimo słabego stanu zdrowia nie decydują się na wezwanie karetki – wiedzą, że stanowi to dla nich ryzyko ponownej wywózki do Białorusi przez polskich mundurowych. W tym przypadku podczas interwencji mężczyźni opowiadali o doświadczeniu przemocy ze strony służb białoruskich i kilkukrotnych wywózkach, których doświadczyli ze strony polskich służb. Nieustannie apelujemy do mundurowych przede wszystkim o działania humanitarne, ale też o transparentne i zgodne z prawdą informowanie o swojej działalności.

Ostatnie wpisy

  • Smutne liczby. Posepne statystyki.
  • Przedstawiamy relację wolontariuszki Stowarzyszenia Egala i Grupa Granica z niedawno podjętej interwencji humanitarnej.
  • Dziękujemy za wsparcie Klubowi Tygodnika Powszechnego.
  • „Nie bądźcie obojętni”, czyli „jedenaste przykazanie”
  • Marta Rau – DZIĘKUJEMY!

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archiwa

  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022

Kategorie

  • Bez kategorii
©2023 Stowarzyszenie EGALA | Powered by SuperbThemes & WordPress
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}