Ponad 150 – aż tyle paczek z jedzeniem przygotowaliśmy w styczniu do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców (SOC) w Białymstoku! Było to możliwe dzięki zgodzie na dostarczanie produktów żywnościowych udzielonej przez władze placówki. Przebywa tam obecnie od 100 do 160 mężczyzn różnej narodowości.
Rodzaj żywności oraz warunki jej przyjmowania zostały ściśle określone przez władze SOC, dlatego przygotowanie paczek było nie lada wyzwaniem. Wśród rzeczy, które się w nich znalazły, były produkty, które można przygotować w łatwy sposób (np. zalać wodą), pasztety, batony proteinowe, bakalie i musy owocowe. Nasze wsparcie nie ogranicza się jednak tylko do dostarczania żywności. Do paczek wkładamy również odzież, obuwie, czy podstawowe środki higieny i kosmetyki.
Tylko w styczniu z detencji zwolnionych zostało 20 osób, które nas o tym poinformowały i poprosiły o pomoc w dotarciu do otwartych Ośrodków dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej i Dębaku.
Co się dzieje, gdy osoba zostanie zwolniona z ośrodka?
W praktyce wygląda to tak, że zwolnieni z detencji wychodzą przez bramę i mają 48 godzin na to, żeby zameldować się w ośrodku otwartym, gdzie mają oczekiwać na zakończenie procedury azylowej. Takie osoby mogą również zamieszkać w dowolnym innym miejscu i ubiegać się o zapomogę pieniężną na cele socjalne oraz pozwolenie na pracę (jeśli minęło 6 miesięcy od chwili złożenia wniosku o ochronę międzynarodową lub inny rodzaj ochrony), jednak muszą zgłosić to odpowiednim organom.
Zanim osoba zwolniona z jednego ośrodka (w przypadku białostockiego są to wyłącznie mężczyźni) dotrze do kolejnego ośrodka lub miejsca zamieszkania, otrzymuje od nas pakiet z żywnością na drogę, w którym znajduje się też brakująca odzież i obuwie.
Towarzyszymy naszym podopiecznym również w drodze na dworzec, by mogli spokojnie ruszyć dalej.
Tylko w styczniu do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku trafiły 53 nowe osoby. Wśród nich prowadzący 14-dniowy strajk głodowy Sewar, syryjski działacz społeczny, prześladowany przez władze swojego kraju za wpis na Facebooku.
Link do artykułu o Sewarze:
https://oko.press/trzy-tygodnie-w-izolatce-to-kara-za-strajk-glodowy