Skip to content
Menu
Stowarzyszenie EGALA
  • Strona główna
  • O nas
  • Nr rachunku do wpłat
  • Nasze dane
  • In English
  • Prywatność
  • Odwiedź nas na FB
  • Terms & conditions
Stowarzyszenie EGALA

Pani Arlette przeżyła

Opublikowano 1 października 2022

Komunikat Grupy Granica w sprawie Pani Arlette i grupy Kongijczyków:

W nocy z 25 na 26 września otrzymaliśmy zgłoszenie z prośbą o udzielanie pomocy humanitarnej od grupy Kongijek i Kongijczyków. Z ich relacji wynikało, że zostali wepchnięci przez służby do rzeki Świsłocz i zmuszeni do przeprawy przez nią. Wszystko to działo się w nocy, przy niskiej temperaturze. Grupa wydostała się z rzeki, jednak straciła kontakt z 30-letnią Panią Arlette i obawiała się, że kobieta utonęła. Dopiero następnego dnia dostaliśmy informację, że kobiecie udało się wydostać na brzeg, początkowo nie byliśmy jednak w stanie tego potwierdzić. Grupa pilnie potrzebowała pomocy, była przemarznięta i wyczerpana, w ogromnym stresie ze względu na przemoc, której wcześniej doświadczyła ze strony służb polskich i białoruskich. 🔸O sprawie grupy natychmiast poinformowaliśmy media, zespół prawników i prawniczek współpracujący z Grupą Granica, osoby publiczne oraz biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Na naszą prośbę podmioty te rozpoczęły interwencję. Pomoc humanitarna, świadczona przez nieformalne koalicje i mieszkańców pogranicza często jest bardzo trudna, interwencje czasami trwają po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest szczegółowe weryfikowanie informacji, które do nas docierają, reagowanie na każde zgłoszenie oraz udzielenie niezbędnej pomocy humanitarnej i medycznej. Niestety, od roku wyręczamy w tym organizacje międzynarodowe, specjalizujące się w niesieniu pomocy medycznej i przeciwdziałaniu łamaniu praw człowieka. Osoby, które były ofiarami przemocy ze strony służb często znajdują się w sytuacji skrajnego stresu: są przerażone, nie wiedzą, gdzie się znajdują, za wszelką cenę chcą uniknąć przemocy i wywózek, więc decydują się np. na ukrywanie się przed służbami. Na pograniczu nierzadko są poddawane retraumatyzacji (ze swoich krajów pochodzenia uciekły przed różnego typu przemocą). Stres i strach przed doznaniem krzywdy ze strony funkcjonariuszy obu państw oraz brak pewności, czy przeżyją kolejny dzień, jednocześnie mobilizuje je na tyle, że są w stanie przetrwać więcej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

Przez ostatni rok otrzymaliśmy wiele zgłoszeń dotyczących łamania prawa oraz brutalności ze strony polskich służb. Stanowczo podkreślamy, że naszym społecznym obowiązkiem jest reagowanie na każde zgłoszenie przemocy i cierpienia, a przede wszystkim na informacje o zagrożeniu życia i zdrowia. Nasze doświadczenie pokazało, że w najtrudniejszych sytuacjach jedynie dzięki nagłośnieniu działań przez media, Rzecznika Praw Obywatelskich, instytucje chroniące prawa człowieka oraz przez osoby publiczne, interwencje są skuteczne i udaje się zapobiec wywózkom, jednocześnie zabezpieczając dobro osób przymusowo migrujących.

Poziom zaufania do polskich służb jest bardzo niski, zarówno wśród osób udzielających pomocy humanitarnej, jak i wśród osób uchodźczych. Przypominamy, że jeszcze rok temu uchodźcy i uchodźczynie podchodzili do funkcjonariuszy i funkcjonariuszek z przekonaniem, że uzyskają od nich pomoc, wierząc, że mundurowi będą działać z poszanowaniem prawa. Wielokrotnie jednak kontakt z polskimi służbami był dodatkowym źródłem niebezpieczeństwa. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, dotyczących niszczenia telefonów przez służby, zabierania prowiantu, a niekiedy nawet pobić. Brutalne wywózki, siłowe przepchnięcia przez rzekę zostały udokumentowane między innymi w raportach Amnesty International, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Balkan Insight i Border Emergency Collective.

Od ponad roku prowadzimy działania pomocowe na Podlasiu. Każdą informację otrzymaną z terenu bardzo dokładnie weryfikujemy i dopiero wtedy dzielimy się nią publicznie. Jedynie transparentność działań i rzetelna komunikacja mogą przyczynić się do poprawy sytuacji osób uchodźczych.Pani Arlette żyje. Jej droga do bezpieczeństwa i godności trwa jednak dalej…

Ostatnie wpisy

  • Smutne liczby. Posepne statystyki.
  • Przedstawiamy relację wolontariuszki Stowarzyszenia Egala i Grupa Granica z niedawno podjętej interwencji humanitarnej.
  • Dziękujemy za wsparcie Klubowi Tygodnika Powszechnego.
  • „Nie bądźcie obojętni”, czyli „jedenaste przykazanie”
  • Marta Rau – DZIĘKUJEMY!

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archiwa

  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022

Kategorie

  • Bez kategorii
©2023 Stowarzyszenie EGALA | Powered by SuperbThemes & WordPress
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}