Skip to content
Menu
Stowarzyszenie EGALA
  • Strona główna
  • O nas
  • Nr rachunku do wpłat
  • Nasze dane
  • In English
  • Prywatność
  • Odwiedź nas na FB
  • Terms & conditions
Stowarzyszenie EGALA

Sytuacja się nie poprawia

Opublikowano 28 października 2022

Jesień. Mijają kolejne dni, tygodnie i miesiące kryzysu humanitarnego. W porównaniu z zeszłorocznym październikiem zmieniło się wszystko – i nic. Rok temu kryzys był jednym z najważniejszych tematów w przestrzeni publicznej. Odbywały się demonstracje, głośne apele w sprawie dzieci z Michałowa i wszystkich innych wypychanych przez granicę dzieci, akcje „Matki na granicę” i wiele innych inicjatyw. Przy granicy obowiązywał stan wyjątkowy, natomiast nie stał tam jeszcze żaden płot. To wszystko się zmieniło – teraz stanu wyjątkowego już nie ma, wielkich demonstracji też nie ma, haniebny płot stoi, w przestrzeni publicznej temat ucichł.Co zatem się nie zmieniło.

Cierpienie bezprawnie traktowanych ludzi. Zadziwiające, haniebne i niemoralne przeświadczenie naszego państwa, jego funkcjonariuszy, i zapewne części obywateli, iż rozwiązaniem jakiegokolwiek problemu może być wyrzucenie siłą człowieka do lasu i poza granice naszego państwa.

Nie zmieniło się poświęcenie i moralny drogowskaz aktywistów, którzy robią wszystko, by tych niechcianych ludzi ocalić. Nie zmieniły się relacje tych aktywistów z ich humanitarnych interwencji – natomiast wciąż trzeba te relacje czytać, aby wiedzieć, gdzie żyjemy, i abyśmy wszyscy pamiętali, co w przyszłości trzeba będzie rozliczyć. Dzisiejsza relacja naszej aktywistki brzmi tak:

„Jesień, podlaski las. To już kolejna w tym tygodniu prośba o pomoc. Robi się coraz zimniej, w nocy są przymrozki. Większość spotykanych przez nas w lesie osób jest wyziębiona, wycieńczona, głodna i ranna – to wyniki pobić, przechodzenia przez mur, czy poruszania się w trudnym terenie. Aktywistek i aktywistów działających na polsko-białoruskiej granicy jest dużo mniej niż rok temu, więc jeżdżę pomagać dzień po dniu, noc po nocy, bez chwili odpoczynku. Jednak, gdy otrzymujemy kolejną prośbę o pomoc, moje zmęczenie schodzi na drugi plan. Wiem, że powinnam też zadbać o siebie, ale z drugiej strony musimy pomóc tym ludziom. Tym razem jedziemy do dziewięciu osób z Jemenu i Sudanu. Są to skrajnie wychudzeni i zmęczeni młodzi chłopcy. Kolejne osoby, które ostatkiem sił próbują walczyć o godne życie, o swoje lepsze jutro. Na Białorusi zostali okradzeni z jedzenia, zniszczono im telefony.Część z nich ma urazy. Jedna osoba leży na brzuchu, nie rusza się, słychać tylko ciche pojękiwanie. W pierwszej chwili nie wiemy, co się jej stało. Grupa nie zgłaszała ciężkiego urazu. Przemieszczamy się z całą dziewiątką w bezpieczniejsze miejsce. Cała grupa jest milcząca, widać na ich twarzach wycieńczenie, część z nich ledwo się porusza, potrzebują przy chodzeniu wsparcia. Leżący chłopak jest niesiony przez dwóch kolegów, którzy są w stanie chodzić o własnych siłach. Okazuje się, że leżący na brzuchu chłopak spadł z muru na głowę i nie jest w stanie sam się ruszać – jego towarzysze tłumaczą mi, że boli go głowa w okolicy szyi i kręgosłup w dolnej części. Podejrzewam najgorsze – uraz kręgosłupa. Chłopak cicho pojękuje. Nie skarży się. Nie możemy go przewracać, stabilizujemy mu okolice głowy i szyi. Dzwonię do lekarki Pauliny Bownik z prośbą o radę – co mam robić, jak pomóc temu chłopakowi? Podajemy grupie jedzenie, przekazujemy ciepłe ubrania. Po konsultacji z lekarzem robię co mogę, na miarę mojego przygotowania ratowniczego. Przebieram leżącego chłopaka, trzy osoby stabilizują jego ciało, aby nie pogłębić urazu. Zdejmuję ubranie warstwa po warstwie, aż dostrzegam jego skrajnie wychudzone ciało. Na chwilę zamiera mi serce. Uraz, wychudzenie, las… Zupełnie nie tak to wszystko powinno wyglądać. Zrobiłyśmy i zrobiliśmy co w naszej mocy, aby pomóc grupie. To kolejna w tej dobie interwencja humanitarna. Następne dni będą podobne do siebie. Tutaj nic się nie zmieniło.”

Ostatnie wpisy

  • Smutne liczby. Posepne statystyki.
  • Przedstawiamy relację wolontariuszki Stowarzyszenia Egala i Grupa Granica z niedawno podjętej interwencji humanitarnej.
  • Dziękujemy za wsparcie Klubowi Tygodnika Powszechnego.
  • „Nie bądźcie obojętni”, czyli „jedenaste przykazanie”
  • Marta Rau – DZIĘKUJEMY!

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Archiwa

  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022

Kategorie

  • Bez kategorii
©2023 Stowarzyszenie EGALA | Powered by SuperbThemes & WordPress
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}