Z tej okazji pragniemy odnieść się dziś do kwestii tzw. sztucznej inteligencji oraz wystosować związany z tym apel. Jeśli ktoś uważa, że temat ten jest odległy od zazwyczaj poruszanych przez nas zagadnień, to jest w mylnym błędzie!
W ostatnim czasie wielkie zainteresowanie i poruszenie wywołał Chat GPT, czyli internetowe narzędzie, które potrafi odpowiadać na pytania oraz tworzyć teksty na zadany temat. Teksty takie tworzone są oczywiście na podstawie innych informacji w internecie. Zapewne już niedługo, zamiast samemu szukać informacji i przeglądać różne strony internetowe, zainteresowane osoby – w tym uczniowie i uczennice, studentki i studenci, influenecerzy, dziennikarze, i wszyscy inni – będą pytania na interesujące ich tematy zadawać czatom, tego typu jak Chat GPT.
Dzisiaj, na zadane Chatowi GPT pytanie:
„Co się dzieje przy granicy polsko-białoruskiej?”
dostajemy odpowiedź taką:
„Niestety, nie mam dostępu do aktualnych informacji o sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej. Proszę sprawdzić media lub źródła rządowe, aby uzyskać bieżące informacje.”
Odpowiedź ta wynika stąd, że Chat GPT został wyszkolony na danych z okresu do roku 2021. Należy się jednak spodziewać, że wkrótce pojawią się wersje tego lub innych narzędzi, które będą mieć dostęp do nowszych, w tym bieżących, zasobów internetu. Niezmiernie ważne jest zatem, by w tych zasobach znajdowały się w jak największej ilości prawdziwe i rzetelne informacje! To na ich podstawie takie komunikatory będą się uczyć, a wszystko to, czego się nauczą, przekazywać dalej, i tym sposobem także kształtować debatę publiczną.
Dlatego apelujemy: jak najszerzej informujcie o łamaniu praw człowieka, o wciąż trwającym kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej, o tym, jak traktowani są ludzie w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców! Piszcie same i sami, komentujcie, przekazujcie wiadomości i wpisy innych osób. „Granice naszego języka wyznaczają granice naszego świata” – a zarówno język, jak i nasz świat, wchodzą właśnie w nieznane wcześniej obszary!