Bezpośrednie tragiczne skutki polityki migracyjnej i postawienia płotu na granicy to wyniszczenie organizmu, zatrucia spowodowane spożyciem wody z kałuż i bagien, złamania po upadku z płotu, wyczerpanie długą drogą przez trudno dostępne leśne i bagienne tereny, hipotermia czy poronienia w lesie.
Do szpitali często są przyjmowane osoby w stanie krytycznym. Pacjentki i pacjenci mają utrudniony dostęp do tłumacza, pomocy prawnej i psychologicznej oraz do artykułów pierwszej potrzeby, jak ubrania i przybory toaletowe. Pojawiają się też doniesienia o ludziach wypychanych ze szpitala z powrotem na Białoruś, czasem w bardzo złym stanie zdrowia.
Dlatego jednym z obszarów naszej działalności jest pomoc osobom w drodze, które znalazły się w podlaskich szpitalach. Jesteśmy ich pełnomocnikami, tłumaczymy im sytuację, w jakiej się znalazły, oraz ich prawa i obowiązki w procedurze o ochronę międzynarodową w Polsce. Szukamy również prawników i przesyłamy do właściwych placówek Straży Granicznej niezbędne dokumenty, takie jak pełnomocnictwa, certyfikaty, zaświadczenia potwierdzające tożsamość lub inne dokumenty świadczące o prześladowaniach w krajach pochodzenia. Umożliwiamy również dostęp do wsparcia psychologicznego.
Zapewniamy wsparcie rzeczowe, dostarczając ubrania, obuwie i pakiety higieniczne spakowane w plecaku. Kupujemy jedzenie do szpitala: owoce, soki, wodę, przekąski, realizujemy recepty, pacjentom po urazach ortopedycznych zapewniamy niezbędny sprzęt ortopedyczny taki jak kule, ortezy, temblaki. Współpracujemy z tłumaczami, aby umożliwić pacjentom komunikację w ich ojczystym języku. Pomagamy im skontaktować się z rodzinami oraz pośredniczymy kontakcie z lekarzami i personelem szpitala. Skutecznie łączymy nasze kontakty z różnymi organizacjami i podmiotami, aby zapewnić wsparcie w szpitalu oraz po jego opuszczeniu, gdy osoby trafią do ośrodka dla cudzoziemców.
Stowarzyszenie Egala
Lipowa 14 / 17, 15-427, Białystok, Polska
KRS 0001009207, NIP 5423442937, REGON 520735147